Jump to content
Nevermore

Memoria DDR5 începe să-și facă apariția în stocurile magazinelor cu prețuri în continuă scădere


Denis

Recommended Posts

  • Admin

1. Nume articol: Memoria DDR5 începe să-și facă apariția în stocurile magazinelor cu prețuri în continuă scădere
2. Link articol: https://zonait.ro/memorie-ddr5-disponibilitate-si-pret/
3. Descriere articol: Memoria DDR5 a devenit mainstream în momentul în care Intel a lansat generația a 12-a de procesoare intitulată Alder Lake. Odată cu platforma Z690, publicul larg a făcut cunoștință cu noul standard de memorie, însă disponibilitatea a fost extrem de limitată, iar prețurile la care se găseau noile module erau adesea mult prea mari. Însă situația stă să se îmbunătățească în 2022. Criza globală de semiconductori a stat în spatele rarității noilor module, însă pe măsură ce componentele au început să revină în stocuri, prețurile astronomice pentru memoria DDR5 au început să scadă. Astfel, de la un preț cuprins între 800 și 4.000 de dolari pentru 32GB RAM, acum vei plăti cu până la 80% mai puțin.

Evolutie pret memorie DDR5

Reducerile pentru memoria DDR5 se aplică și în România

Un exemplu bun pe care l-am găsit în România este un kit Corsair Vengeance 32GB la frecvența de 5.600MHz și latență CL36. La începutul anului a fost disponibil în oferta eMAG la prețul de 3.119,99 RON, iar după reducerile recente, același kit este disponibil la PC Garage pentru numai 2.299,98 RON. Chiar dacă este o reducere modestă, de numai 26%, este o schimbare în direcția bună.

Dacă ar fi să mă întrebați pe mine, nu cred că este încă momentul să facem trecerea. Actualul standard de memorie DDR4 este încă capabil și am văzut-o destul de clar de-a lungul ultimilor cinci ani, în care platformele AMD ne-au învățat să ținem cont de latențe și ne-au educat destul de mult când vine vorba despre memoria RAM, în timp ce platformele Intel au permis companiilor producătoare de module să își facă de cap cu frecvențele.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...